(6kB) (7kB)
Internetowy serwis Wychowanków, Pedagogów i Uczniów
I LO i Gimnazjum im.Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Absolwenci : Who is Who

<< wróć

Sobczak Andrzej

matura 1964
 
notka biograficzna
Po długiej chorobie zmarł we wtorek w Poznaniu Andrzej Sobczak. Miał 65 lat. Był autorem tekstów do ponad tysiąca piosenek, w tym tak znanych przebojów jak "Dorosłe dzieci" - Turbo, "Przeżyj to sam" Lombardu, czy "Daj mi tę noc" grupy Bolter. Napisał także tekst hymnu Lecha Poznań ze słowami: "W górę serca niech zwycięża Lech".
Ceniliśmy go także jako kabareciarza, producenta i dziennikarza radiowego. Wiele lat związany był z poznańskim Radiem Merkury.

Lider Lombardu Grzegorz Stróżniak tak wspomina Andrzeja Sobczaka:

- W ostatnich latach nie wiedząc jeszcze o jego chorobie bardzo zbliżyliśmy się do siebie. Często odwiedzaliśmy się. Andrzej był moim przyjacielem. Znaczył dla mnie bardzo wiele zarówno zawodowo jak i prywatnie. Był po prostu jednym z najbardziej znaczących ludzi jacy pojawili się w moim życiu.

- Każdy artysta marzy o utworze dzięki, któremu znać i rozpoznawać go będą tysiące ludzi. Dla Lombardu takim utworem był napisany przez Andrzeja tekst piosenki "Przeżyj to sam". Stworzony w tamtym trudnym czasie stanu wojennego miał dla Polaków szczególną wymowę. Śpiewając go nie tylko ja się wzruszałem - dodaje Grzegorz Stróżniak.

Andrzej Sobczak urodził się w Poznaniu 25 września 1946.

Źródło: Głos Wielkopolski
zdjęcia
 
artykuły, wspomnienia, inne materiały
Andrzej Sobczak nie żyje, miał 65 lat
Jak się dowiedzieliśmy zmarł Andrzej Sobczak, autor piosenek i wykonawca kabaretowy, który od sierpnia zeszłego roku walczył z nowotworem płuc.
Sobczak jest autorem słów do ponad tysiąca piosenek, w tym "Przeżyj to sam" Lombardu, "Dorosłych dzieci" Turbo i "Daj mi tę noc" grupy Bolter, hymnu Lecha Poznań i popularnych bajek dla dzieci. Był cenionym radiowcem, kabareciarzem, producentem, stworzył ponad sto filmów dokumentalnych. Od blisko roku walczył z chorobą nowotworową.

- Polski show-biznes stracił wielkiego artystę, autora wielkich tekstów - powiedział nam Grzegorz Stróżniak, lider grupy Lombard. - Wszyscy liczyliśmy na to, że uda mu się pokonać chorobę, niestety stało się inaczej. Andrzej był moim bardzo dobrym i bliskim przyjacielem, zawdzięczam mu naprawdę bardzo wiele. Napisał tekst najważniejszej dla mnie piosenki "Przeżyj to sam". Był wspaniałym człowiekiem i obserwatorem rzeczywistości, potrafił słuchać i naśmiewać się z bardzo dramatycznych czasów jakim był okres komuny. Dawał przez to ludziom wiele do myślenia. Straciłem dziś przyjaciela. Andrzej, wielkie dzięki!

- Jednego dnia wszystko się cudownie układa, drugiego człowiek się orientuje, że być może stoi na końcu drogi - mówił Andrzej Sobczak w niedawnym wywiadzie dla Onet.pl.

Ostatnia rozmowa z Andrzejem Sobczakiem
Źródło: Portal Onet.pl
Przeczytaj również :
Andrzej Sobczak nie żyje. Osierocił "Dorosłe dzieci" - Newsweek

Andrzej Sobczak nie żyje - Gazeta Wyborcza

Zmarł Andrzej Sobczak - Interia.pl

31-05-2011 Zmarł Andrzej Sobczak - lechpoznan.pl

Zmarł Andrzej Sobczak - kibole.wiaralecha.pl